SIKÇA SORULAN SORULAR

Stoğu tükenen bir ürün tekrar ne zaman stoklara girer?

Ürünlerin hepsi resmi ithalat ürünü olduğu ve yurtdışından belli zamanlarda getirtildiği için stoğu tükenen bir ürünün güncellemesi bazen zaman alabilir. O yüzden acil durumlarda lütfen tarafımıza mail ile bilgilendirme yaparak ihtiyacınızın acil olduğunu belirtiniz.

Ürünlerin kullanım süresi kaç yıldır?

Ürünler kesici özelliğe sahip oldukları için kullanım sıklığınıza göre körelme yapabilirler. Bunu gidermek için körelme fark ettiğinizde, aluminyum folyo delerek bıçağı bileyebilirsiniz. Ayrıca senede 1-2 kere yağlı kağıt delerekte delgecinizin daha rahat açılıp kapanmasını destekleyebilirsiniz.

Satın aldığım ürünün paketi açıksa veya bir arıza çıkarsa ne yapmam gerekiyor?

Ürünler size gönderilmeden önce, hem yurtdışında üretici tarafından hem bizim tarafımızdan kontrolden geçmektedir. Paketler gümrük görevlileri veya bizim tarafımızdan kontrol amaçlı açılabilir. Üründe bir arıza tespit ederseniz ürünü teslim aldıktan sonra mutlaka 24 saat içinde tarafımıza ulaşmanızı öneririz.

Şekilli delgeçler ile neler yapabilirim?

Bu delgeçlerle her türlü kağıdı şekillendirebilirsiniz. Renkli kartonlar kesebilir, bilgisayar üzerinde hazırladığınız bir tasarımın baskısını alıp ardından delgeçlerle şekilli kesimler yapabilirsiniz. Özel temalı partiler, doğum günleri, düğün, nişan, bekarlığa veda vb etkinliklerde isme özel mesaj etiketleri, hediyelik etiketleri gibi kişiye özel kartlar hazırlayabilirsiniz.

Keçe vb malzemeleri kesebilir miyim?

Maalesef ürünler keçe ve eva türü malzemeleri kesmez. 300 gr kalınlığa kadar fon kartonu, kuşe, bristol, hamur veya yenilebilir kağıtları kesebilirsiniz.

Siparişim ne kadar sürede kargoya teslim edilir?

Baskı hizmetleri dışındaki siparişiniz tarafımıza ulaştıktan sonra 2 iş günü içinde kargoya teslim edilir. Bulunduğunuz ile göre 1-3 iş gününde adresinize teslim edilir. Baskı hizmetleri hakkında detaylı teslim süresi işe göre değişeceği için, bu konuda detaylı bilgi almak için info@konseptparti.com ‘a mail atabilirsiniz. Anlaşmalı kargomuz Yurtiçi Kargo’dur. 350 TL üzeri alışverişlerinizde kargo tarafımıza aittir.

İptal ve iade süreci nasıldır?

İade yapmadan önce mutlaka Müşteri Hizmetleri Servisini (0850 2551535) arayarak iade nedeninizi belirtiniz.

Müşteri Hizmetleri tarafından alınan iade onayı ile iade işleminizi başlatabilirsiniz.

Şirketimize yapmış olduğunuz bilgilendirmeden sonra, Müşteri Hizmetleri geri iade etmeyi düşündüğünüz ürünlerin sipariş numarasını ve ürünlerin açıklamasını not alacaktır. Bu bilgiler irsaliyenizde bulunacaktır. İadeyi, iade merkezine kargoya verilmek üzere paketleyin.

Gönderi sırasında hasar görmemeleri için ürünleri, tarafımızca yapılan konförmasyon mailinin kopyasıyla ve geri iade ettiğiniz ürünün orijinal irsaliyeli faturası ile birlikte dikkatlice paketleyiniz. Kendi güvenliğiniz ve ürününüzün hızlı teslimatı için iade paketinizle birlikte imzalı irsaliye ve bir takip kodu alarak iade ürününüzü takip etmenizi öneririz. İletişim sayfamızdaki adres bilgilerini kullanarak iadenizi gerçekleştirebilirsiniz.

Ürün İade Şartları:
Tüketici sözleşme konusu ürünün kendisine veya gösterdiği adresteki kişiye teslimden itibaren 14 gün içerisinde iade etme hakkına sahiptir. Şirketimiz tarafından ürünün iade edilebilmesi için ürün ambalajının ve kutu muhteviyatının zarar görmemiş olması, ürünün yeni olarak tekrar satılabilir bir durumda olması şarttır.

* İadeler mutlak surette orijinal kutu veya ambalajı ile birlikte yapılmalıdır.
* Orijinal kutusu/ambalajı bozulmuş, tekrar satılabilirlik özelliğini kaybetmiş, başka bir müşteri tarafından satın alınamayacak durumda olan ürünlerin iadesi kabul edilmemektedir.
* Müşteri ürünü, kendisine teslim edildiği andaki durumu ile geri vermekle ve kullanım söz konusu ise kullanma dolayısıyla malın ticari değerindeki kaybı tazminle yükümlüdür.
* İade etmek istediğiniz ürün ile birlikte orijinal fatura (sizdeki bütün kopyaları) ve varsa iade sebebi kusuru betimleyen bir görsel ile birlikte tarafımıza göndermeniz gerekmektedir.
* İade etmek istediğiniz ürün / ürünler ayıplı ise kargo ücreti firmamız tarafından karşılanmaktadır.

İade ürününüz iade merkezimize ulaştıktan sonra, iade onayı alınır. Bir sonraki iş günü para iadesi gerçekleştirilir. 3-5 iş günü içerisinde de banka tarafından hesaplarınıza yansıtılır.

Satın Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Yaratıcılığınıza yön vereceğiniz birbirinden keyifli ürünlerle kağıtlara şekiller verin. Şekilli delgeçlerle ortaya çıkaracağınız birbirinden etkileyici kesimlerle bir parti organize edebilir, bir baskıya şekilde verebilir hatta farklı delgeçlerin kesimlerini birleştirerek bambaşka ürünler ortaya çıkarabilirsiniz.

Şekilli delgeçleri satın almadan önce bilmeniz gerekenler şu şekildedir;

1.) Şekilli delgeçler ile sadece 80gr/m2 ile 300gr/m2 arasında kağıt kesebilirsiniz. Yırtılmaz özellikli, kalın selefon kaplamalı, PVC ve naylon kaplamalı kağıtların kesimi yapılamaz. Yapılmaya teşebbüs edilirse delgeç bozulur.
2.) Eva, keçe, naylon, kumaş, ahşap, cam, plastik, pleksi, metal, gıda ürünleri, zımpara kağıdı, alçı, silikon, strafor vb. türden kağıt harici hiçbir ürünün kesimini yapamaz.
3.) Delgeçlerin su dahil sıvı maddeler ve kimyasal hiçbir madde ile temas etmemesi gerekir.
4.) Delgeçler, matbaa bıçakları gibi seri üretimde kullanılamazlar. Kullanıldığı takdirde takılma, körelme ve deforme ederek kesme gibi sorunlarla karşılaşılabilir.

İade ve Değişim Koşulları
1.) Delgeçler paketleri veya hologram etiketleri açıldığı takdirde yeniden satılabilirliklerini yitirmektedir. Bu nedenle paketleri açıldığı takdirde iade veya değişim olacağı bulunmamaktadır.
2.) Paketi açılmamış delgeçleri, bireysel müşteriler 14 gün içerisinde iade edebilirler. Kurumsal müşterilerimizin kanunlar gereği iade olanağı bulunmamaktadır. Buna rağmen iade taleplerini değerlendirilmek üzere müşteri hizmetleri numaramızı arayarak beyan edebilirler. Yapılan değerlendirme neticesinde firmamızın kurumsal müşterilerden iade almama hakkı saklıdır.
3.) Delgeçler, kargonun teslim edildiği gün açılması ve arızalı çıkması durumunda, aynı gün içerisinde müşteri hizmetleri hattımız ile görüşme yapabilir ve konuyla ilgili değişim talebi oluşturabilirsiniz. Yapılacak incelemede arızanın kullanıcı hatasından (hatalı ürün kesimi vb) kaynaklandığı tespit edilirse delgeçlerin değişimi yapılmamaktadır. Kargo teslim alındığı günden sonra yapılan arıza bildirimlerine olumlu yanıt verilememektedir.
4.) Kullanıldıktan sonra arızalanan delgeçlerle ilgili hiçbir değişim ya da iade olanağı bulunmamaktadır. Delgeçler garanti kapsamında sunulan ürünlerden değildir.